En İyi Bağlama Yapan Ustalar

Celoxy

Member
abtsqnw.jpg


Bir malzemenin iyi işlenmesi, ortaya bir sanat eseri çıkarabileceği gibi sanatçının ellerinde şekillenen bir müzik aleti de doğabilir. Örneğin, doğru bir ağaç seçildiğinde, bu ağacın emek ile işlenmesi sayesinde eşsiz bir bağlama ortaya çıkabilir. Bugün Türkiye'de en iyi bağlama - saz yapan ustalar tarafından iyi bir bağlama üretimi için dut, maun, kestane, ardıç ve ladin gibi ağaçlar kullanıldığında iyi bir bağlama için iyi bir işçilik yeterli olabilir.

Türkiye bağlamanın dünyadaki anavatanı olarak kabul edilir. Çünkü bağlama, Orta Asya Türklerinin kopuz ismiyle kullandığı ve çağlar boyunca yanlarında taşıdığı bir bağlamadır. Bu önemli bağlama Türkler ile birlikte Anadolu'ya gelmiş ve Anadolu'da kendi müziğini üretmiştir. Öyle ki Türk Halk Müziği içerisindeki yüzlerce eser sadece bağlamayla bestelenmiş ve halen de bağlama ile yaşamaya devam etmektedir. Bu nedenle ülkemizde halen en iyi bağlama - saz yapan ustalar mesleklerini sürdürmektedir.

En İyi Bağlama Nasıl Yapılır?

İyi bir usta, iyi bir bağlamayı yapabilmek için genellikle en iyi ağacı seçer ve bir bağlamayı el işçiliği ile yapmak için de yıllarını sarf eder. Genellikle en iyi bağlama yapan ustalar çocukluktan başlayan eğitimler ile yetişir ve onlarca yılını bu işe adar. Çünkü bağlama yapmak sabır işidir ve iyi bir ustanın yetişmesi de sabır gerektirir. Kaliteli bir bağlama bazen 2-6 ay arasında bazen de 1 yıl gibi bir sürede üretilebilir. Bazı en iyi bağlama yapan ustalar ise bir ağacın iyi bir bağlamaya dönüşmesi için yıllarca beklemek gerektiğini ifade eder.

Bağlamanın özellikle el işçiliği ile üretilmesi çok daha zor bir iş olarak ifade edilir. Örneğin, bağlama için en fazla tercih edilen ağaçlardan biri olan dut ağacı el ile oyularak biz bağlama gövdesi elde edilebilir. Ancak işte bu noktada en iyi bağlama yapan ustalar uzun zamanlar boyunca hassas ve sabırlı bir işçilik ile bu oyma işlemini gerçekleştirir. Sonrasında en iyi bağlama yapan ustalar bağlamanın sap kısmında dahi iyi bir ağaç kullanmak için yine el işçiliği ile sapı hazırlar. Bu noktada da köknar veya ladin gibi bir ağacı milimetrik şekilde işleyerek hazır hale getirmek gerekir.

Bağlamanın hazırlanması için gövdenin oyulması, göğsün takılması, sapın ayarlanması, bütün parçaların birleştirilmesi ve onlarca milimetrik ayarın tamamlanması gerekir. Bu aşamaların her birinde en iyi bağlama yapan ustalar farklı ağaçları kullanarak malzemeleri birleştirir. Öyle ki bağlamanın gövdesinden sapın ucuna kadar uzanan tellerin doğru bir şekilde yerleşmesi, perdelerin en iyi ölçü ile bağlamanın sapında konumlanması gerekir. Bir divan bağlamayı, uzun sap bir bağlama veya bir kısa sap bağlama için bu ayarlamaların her biri birbirinden ayrı bir yere sahiptir.

Türkiye'de En İyi Bağlama Ustaları Kimlerdir?

Türkiye'de bugün sanatını devam ettiren ve halen ustalığı ile adı anılan bağlama üstatları da mesleklerini sürdürmektedir. Birçok en iyi bağlama yapan ustalar Türkiye'nin önemli icracılarına özel bir şekilde bağlama üretimleri yaptıkları gibi hem Türkiye içinde hem de Türkiye dışında el emeği ürünlerini satmayı da sürdürmektedir. Örneğin, Türkiye'de halen en iyi bağlama yapan ustalar arasında yer alan Erkan Beyter mesleğini İstanbul'da devam ettirmektedir.

Erkan Beyter, İstanbul'un Fatih ilçesinde devam ettirdiği bağlama üretimi ustalığı ile her yıl el yapımı bağlamalarını sanatçılara özenli bir şekilde sunmaktadır. Ustalığı dahilin de sadece üretim değil bağlamalarda gelişmelerin elde edilebilmesi, üretimdeki ince noktaların çözülebilmesi ve daha iyi çalınabilecek bağlamalar elde edilebilmesi üzerinde de durmaktadır. Ayrıca Patenti kendisine ait olan ayarlanabilir sap özelliği bulunan bağlama ile sanat ve zekayı birleştirmektedir. Erkan Beyter, en iyi bağlama yapan ustalar arasında İstanbul'da Kocamustafapaşa, İzci Türk Sk. 31/A 304098 Fatih/İstanbul adresinde üretimlerine ve çalışmalarına devam etmektedir.

Ülkemizde en iyi bağlama çalan sanatçılar tarafından dahi tanınan ve halen ürettiği bağlamaları tanımış sanatçılara ulaşan Erkan Beyter Usta, atölyesinde gerçekleştirdiği üretimler ve çalışmalar sonrası birçok kişiye yardımcı olmak için sosyal medyada da yer almayı sürdürmektedir. Bugün nitelikli bir bağlamaya ulaşmak için özellikle İstanbul"da en iyi bağlama yapan ustalar ile iletişime geçmek istediğinizde, Erkan Beyter tarafından kullanılan 0505 843 76 46 numaralı iletişim hattından görüşme gerçekleştirebilirsiniz. Erkan Beyter Usta'nın çalışmalarını ve üretimlerini farklı videolar ile gözlemlemek ve müzik aletleri yapımı konusunda çalışmalarını takip etmek açısından da www.youtube.com/@derinsanatbaglamaatolyesi5613 adresini inceleyebilirsiniz. Web site adresinden https://www.derinsanatbaglama.com bağlamalar ve fiyatlarıyla ilgili bilgi alabilirsiniz.
 
Top